Officers


Officers for 2016-2017

Gregory Gordon 2016 President Aera Energy, LLC
Campbell Cameron 2016 President-Elect Calif. Div. of Oil, Gas & Geothermal Resources
Marck Maroun 2016 Vice-President Aera Energy, LLC
Beckie Burston 2016 Secretary Chevron
Kathy Ann Smith 2016 Treasurer PacSeis, Inc.
Ariel Auffant 2016 SJGS Delegate Alternative Chevron
Anne Draucker 2016 SJGS Delegate Chevron
Cynthia Huggins 2016 SJGS Delegate Aera Energy, LLC
Michael Riddle 2016 Committee Member Schlumberger retired
Larry Kanuer 2016 Committee Member Calif. Well Sample Repository
Vaughn Thompson PSAAPG Editor California Resources Corporation
Ivan
Aburto Webmaster California Resources Corporation

 

We would like to thank Mike Clark for creating and maintaining the society website from inception to 2010.

Past Officers of the Society

President

Vice-President

Secretary

Treasurer

2016-2017 Greg Gordon
Aera Energy
Marck Maroun
Aera Energy
Beckie Burston
Chevron
Kathy Ann Smith
PacSeis, Inc.
2015-2016 Ariel Auffant
Chevron
Courtney Marshall
California Resources Corp.
Beckie Burston
Chevron
Jonathan Goodell
California Resources Corp.
2014-2015 Anne Draucker
Chevron
Greg Gordon
Aera
John Abeid
Chevron
Corine Armstrong
Chevron
2013-2014 Laura Bazeley
WZI, Inc.
Jon Allen
Chevron
Evan Bargnesi
Oxy
Noel Velasco
Aera
2012-2013 Jeff Gartland
Oxy
Vaughn Thompson
Oxy
Emily Fisher
Aera
Kathy Smith
PacSeis
2011-2012 Tim Elam
Chevron (retired)
Stefano Mazzoni
Oxy
Ariel Auffant
Chevron
Kathy Smith
PacSeis
2010-2011 Jack Grippi
Aera
Stefano Mazzoni
Oxy
Mike Minner
Chevron
Linji An
Aera
2009-2010 Kurt Johnson
Oxy
Anne Draucker
Chevron
Will Satterfield
Oxy
Heidi Hoffower
Chevron
2008-2009 Kurt Neher
Oxy
Jack Grippi
Aera
Anne Draucker
Chevron
Kelley Blackwood
Chevron
2007-2008 Dave Miner
Aera
Kurt Johnson
Oxy
Janet McAlee
Plains/Bonanza
Jana McIntyre
Oxy
2006-2007 Jonathan Lange (served)
Chevron
Bill Scanlan (elected)
NuTech
Michelle Glascock (served)
Aera Energy
Janet McAlee (served)
Plains
Jonathan Lange (elected)
Chevron
Tracey Fleming-Reese
Oxy
Linda Specht
CoreLab
2005-2006 Rob Negrini
CSUB
Michelle Glascock
Aera Energy
Jonathan Lange
Chevron
Alexandra Urrego
Oxy
2004-2005 Roy Burlingame
Dynamic Graphics
Mike Couchot
Oxy
Rob Fairman
Aera Energy
Melissa Kolb
Consultant
2003-2004 Cynthia Huggins
Oxy
Frank Cooper
CoreLab
Abbey Howell
ChevronTexaco
James Melland
Consultant
2002-2003 Jamie Roig
Aera Energy
Mike Richey
ChevronTexaco
Amie DiUlio
ChevronTexaco
Mike Minner
ChevronTexaco
2001-2002 Alan Waggoner
WZI
Cynthia Huggins
Texaco
Mike Richey
Texaco
Karen Whittlesey
Texaco
2000-2001 Daniel C. Steward
Chevron USA
Rob Negrini
Cal State Univ Bakersfield
Russ Robinson
Core Repository
Marianne Binkin
Aera Energy
1999-2000 Mark Wilson
Chevron USA
Don Miller
Aera Energy
Cynthia Huggins
Texaco
Mike Ponek
Texaco
1998-1999 Michael S. Clark
Chevron USA
Daniel C. Steward
Chevron USA
Michael Minner
Texaco
C. Michael Clayton
Texaco
1997-1998 Stephen A. “Tony” Reid
Occidental of Elk Hills
J. Allen Wagonner
WZI
Daniel C. Steward
Chevron USA
Jamie Roig
Aera Energy
1996-1997 Michael L. Simmons
ARCO Western Energy
Michael S. Clark
ARCO Western Energy
George E. Stewart
ARCO Western Energy
Bryan Bell
Goode Core
1995-1996 Frank B. Cressy
Consultant
Scott J. Johnson
Chevron USA
Richard Hager
Texaco
Allen W. Britton
Core Lab
1994-1995 Terry W. Thompson
Bechtel Petroleum Operations
J. Scott Hornafius
Mobil
Allen W. Britton
Core Lab
Michael S. Clark
ARCO Western Energy
1993-1994 Fred J. Bair (finished)
Chevron USA
W.C. “Rusty” Reise (served)
ARCO Oil & Gas
Jack Mayhew (elected)
Unocal
Fred J. Bair
Chevron USA
Michael S. Clark (finished)
ARCO Western Energy
Michael Dumont (elected)
ARCO Oil & Gas
Janice M. Gillespie
Cal State Univ Bakersfield
1992-1993 Larry C. Knauer
Bechtel Petroleum Operations
William J. Bazeley
consultant
Terry W. Thompson
Bechtel Petroleum Operations
Michael G. Coburn
Texaco
1991-1992 Randall T. Metz
Pacific Geothechnical Assoc.
Mike Lewis
Texaco
Leslie Collins
Epoch Mudlogging
Donna L. Miller
Chevron USA
1990-1991 Robert A. Horton, Jr.
Cal State Univ Bakersfield
Larry C. Knauer
Bechtel Petroleum Operations
Laura Bazely
WZI
Daniel J. Olson
ARCO Oil & Gas
1989-1990 David A. Wracher (served)
Santa Fe Energy Resources
John. W. Randall (elected)
Chevron USA
Randall T. Metz (finished)
Pacific Geotechnical Assoc.
Bill Long (elected)
Occidental
Robert Lewey
ARCO Oil & Gas
Larry C. Knauer
Cal Well Sample Repository
1988-1989 Herman B. Schymiczek
Dames and Moore
Robert A. Horton, Jr.
Cal State Univ Bakersfield
Larry C. Knauer
Cal Well Sample Repository
Robert Sterling
Nahama Oil and Gas
1987-1988 Reinhard J. Suchsland
Depco
Akbar Sheriff
Unocal
Robert A. Horton, Jr.
Cal State Univ Bakersfield
Wendy Klein
Tenneco
1986-1987 Kenneth F. Hersh
Consultant
Herman B. Schymiczek
Texaco
Robert A. Horton, Jr.
Cal State Univ Bakersfield
Michael Campbell
Chevron USA
1985-1986 Robert L. Countryman
Chevron Overseas
John Randall
Chevron USA
Herman B. Schymiczek
Getty Oil
Reinhard J. Suchsland
Depco
1984-1985 Jack H. West
Cities Services
Geoff Nicholson
Getty Oil/Conoco
Kay L. Pitts
Getty Oil
Kristi Stewart
Tenneco
1983-1984 Frank L. Amato
Consultant
Robert L. Countryman
Gulf Oil
Elizabeth T. Kendall
Consultant
Geoff Nicholson
Getty Oil
1982-1983 N. Jack Kappeler
Getty Oil
Susan C. Kiser
Depco
Frank B. Cressy
Quintana
William Long
Occidental
1981-1982 Eugene C. Tripp
Depco
Dennis Shea
Independent
J. Allen Waggoner
Tenneco
George Kendall
Occidental
1980-1981 Rex Young Jack West
Occidental
Kenneth F. Hersh
Nomeco
Brad Newman
Getty Oil
1979-1980 Philip L. Ryall
Consultant
William R. Stanton
Conoco, Inc.
Kristi Stewart
Tenneco
Dan Pasquini
Occidental
1978-1979 Robert R. Morrison
Consultant
Jeffrey Smith
Consultant
Guy Burge
Butttes Resources
Dennis Nshen
Consultant
1977-1978 Hy Seiden
Consultant
Wesley E. Franklin
Tenneco Oil Co.
Donald F. Collins
Occidental
Jeffrey Smith
Chaparal
1976-1977 John A. Carver
Occidental
Hy Seiden
Consultant
Wesley E. Franklin
Tenneco Oil Co.
Dick Elliott
Occidental
1975-1976 Stanley E. Karp
Bakersfield College
John C. Sullivan
Division of Oil & Gas
Harry R. Pegors
Welex
Henry Walrond
Consultant
1974-1975 W. F. Edmondson
Consultant
Stanley E. Karp
Bakersfield College
John C. Sullivan
Division of Oil & Gas
Eugene Reid
Sunburst Exploration
1973-1974 Ben Leverrett
Consultant
Don Taylor
Tenneco Oil Co.
Bob Morrison
Occidental Oil Co.
Don Reynolds
Union Oil Co.
1972-1973 Robert D. Hoffman
Consultant
Ben Leverrett
Consultant
Don Taylor
Tenneco
Les Hill
Division of Oil & Gas
1971-1972 Harry R. Feder
Consultant
Bruce Robinson, Jr.
Tenneco Oil Co.
Leon J. Earnest
Getty Oil
Ben Leverrett
Consultant
1970-1971 George H. Webb
Standard Oil of Calif.
Harry R. Feder
Consultant
Bruce Robinson, Jr.
Tenneco
Leon J. Earnest
Getty Oil
1969-1970 Ernest W. Rennie, Jr
Consultant
George H. Webb, Jr.
Standard Oil of Calif.
Robert E. Sanem
Standard Oil of Calif.
Hal H. Nelson
Superior Oil Co.
1968-1969 Vincent F. Scury
Texaco
Robin Saunders
Union Oil Co.
Rodney Nahama
Consultant
Edward Roche
Hydro Development Inc.
1967-1968 James L. O’Neil
1966-1967 Robert A. Ortalda
1965-1966 Gardner Pittman
1964-1965 Rodney G. Colvin
Mobil
John N. Thompson Wayne D. Estill Eugene C. Tripp
Texaco
1963-1964 Wesley G. Bruer
Consultant
Rodney G. Colvin
Mobil
Gardner Pittman
1962-1963 Alvin A. Almgren
Union Oil Co.
Daniel B. Flynn
MJM&M oil Co.
Ernest W. Rennie, Jr.
Tidewater Oil Co.
1961-1962 Richard H. Vaughn
Occidental Oil Co.
William Edmondson
Consultant
Stanley Karp
Kern Oil Co.
1960-1961 Robert A. Nesbit
Gulf Oil Co.
Robert G. Lindblom
Standard Oil Co.
David C. Calloway
Oceanic Oil Co.
1959-1960 Joseph A. Dunwoody (finished)
Tidewater Oil Co.
Harold G. Billman (elected)
Union Oil Co.
Joseph A. Dunwoody
Tidewater Oil Co.
1958-1959 Thomas A. Roy
Ohio Oil Co.
1957-1958 Tennant J. Brooks
1956-1957 Thomas Wilson
Ohio Oil Co.
1955-1956 Horace E. Harrignton
Superior Oil Co.
1954-1955 Darrel L. Kirkpatrick
1953-1954 Robert L. Johnson
1952-1953 Victor H. Church
1951-1952 W. D. Cortwright
1950-1951 R. Stanley Beck
1949-1950 J. J. Bryan
1948-1949 Robert G. Hutcheson
1947-1948 Eugene H. Vallat
1946-1947 John H. Beach